Skip to Content

Emmy winners for reality TV host and 24 other reality categories

The Television Academy awarded Emmys in the creative arts categories last night, and RuPaul’s Drag Race host RuPaul Charles won for the second year in a row for outstanding reality host, though he did not attend the ceremony.

TCA Award-winner Leah Remini won her first Emmy for A&E’s Leah Remini: Scientology and the Aftermath, while W. Kamau Bell won his first Emmy for CNN’s United Shades of America, which opened its first season in 2015 with him interviewing a KKK member in the middle of nowhere. Leah’s show won in the informational series category; Kamau’s won for unstructured reality program.

The first-ever reality show casting award went to the team behind A&E’s Born This Way, led by Sasha Alpert and Megan Sleeper. (Alpert was also a nominee for casting Project Runway.)

Leah dedicated her award to “our brave contributors who, despite ongoing risk and repercussion, spoke out and told their stories,” and Kamau thanked “all the people who showed up on the show to tell their stories.”

VH1 released a statement in which RuPaul said, “Providing an international platform for 113 outrageous, courageous and talented queens has been the greatest reward of all. None of this would be possible it weren’t for the incredible cast and crew of RuPaul’s Drag Race, and my partners at World of Wonder and VH1.”

Other highlights:

  • Drag Race also won two technical awards, costumes and editing, which were both for the Lady Gaga season opener.
  • Eva Duvernay’s Netflix documentary 13th won two Emmys.
  • Ezra Edelman won an Oscar for O.J.: Made In America; he won an Emmy for directing a nonfiction program.
  • Shark Tank won in the structured reality TV category for a fourth year in a row—meaning it’s won every year the award has existed. This was a strong year for the show, and had weak, repetitive competition with the actual nominees, but at this point I’m ready for the Academy to recognize another show.
  • Planet Earth II won outstanding documentary or nonfiction series, and also won the cinematography award.

The final remaining reality TV award—for competition series—will be presented live next Sunday night. The two Emmys for music composition, the last two with reality TV entrants, will be awarded tonight.

Here are all the categories, nominees, and the winners, who are in bold and begin with an asterisk.

Reality or Reality Competition Host

  1. Alec Baldwin, Match Game
  2. W. Kamau Bell, United Shades Of America With W. Kamau Bell
  3. * RuPaul Charles, RuPaul’s Drag Race
  4. Heidi Klum and Tim Gunn, Project Runway
  5. Gordon Ramsay, MasterChef Junior
  6. Martha Stewart, Snoop Dog, Martha & Snoop’s Potluck Dinner Party

Outstanding Structured Reality Program

  1. Antiques Roadshow
  2. Diners, Drive-Ins and Dives
  3. Fixer Upper
  4. Lip Sync Battle
  5. * Shark Tank
  6. Who Do You Think You Are?

Outstanding Unstructured Reality Program

  1. Born This Way
  2. Deadliest Catch
  3. Gaycation with Ellen Page
  4. Intervention
  5. RuPaul’s Drag Race: Untucked
  6. * United Shades Of America With W. Kamau Bell

Outstanding Reality-Competition Program

  1. The Amazing Race
  2. American Ninja Warrior
  3. Project Runway
  4. RuPaul’s Drag Race
  5. Top Chef
  6. The Voice

Outstanding Documentary Or Nonfiction Series

  1. American Masters
  2. Chef’s Table
  3. The Keepers
  4. * Planet Earth II
  5. 30 For 30

Outstanding Casting For A Reality Program

  1. * Born This Way, Sasha Alpert and Megan Sleeper
  2. Project Runway, Sasha Alpert, Alissa Haight Carlton, and Jen DeMartino
  3. RuPaul’s Drag Race, Doron Ofir
  4. Survivor, Lynne Spiegel Spillman
  5. The Voice, Michelle McNulty, Holly Dale, Courtney Burns

Outstanding Documentary Or Nonfiction Special

  1. Amanda Knox, Netflix
  2. The Beatles: Eight Days A Week – The Touring Years, Hulu
  3. A House Divided (Vice Special Report), HBO
  4. L.A. Burning: The Riots 25 Years Later, A&E
  5. * 13th, Netflix

Exceptional Merit In Documentary Filmmaking

  1. Bright Lights: Starring Carrie Fisher And Debbie Reynolds, HBO
  2. * LA 92, National Geographic
  3. O.J.: Made In America, ESPN
  4. Oklahoma City (American Experience), PBS
  5. The White Helmets, Netflix

Outstanding Informational Series Or Special

  1. Anthony Bourdain Parts Unknown
  2. Inside The Actors Studio
  3. * Leah Remini: Scientology And The Aftermath
  4. StarTalk With Neil deGrasse Tyson
  5. Vice

Outstanding Short Form Nonfiction Or Reality Series

  1. Creating Saturday Night Live
  2. FEUD: Bette and Joan: Inside Look
  3. Jay Leno’s Garage
  4. National Endowment for the Arts: United States of Arts
  5. * Viceland At The Women’s March

Outstanding Choreography

  1. Dancing With The Stars • Routine: Kairos • ABC • BBC Worldwide Productions Derek Hough, Choreographer
  2. * Dancing With The Stars • Routines: On Top Of The World & Carol Of The Bells • ABC • BBC Worldwide Productions
    Mandy Moore, Choreographer
  3. The Real O’Neals • Routines: Born This Way & West Side Story & Boyfriend • ABC • ABC Studios Fred Tallaksen, Choreographer
  4. *So You Think You Can Dance • Routines: The Mirror & Send In The Clowns & She Used To Be Mine • FOX • dick clark productions, inc. and 19 Entertainment
    Travis Wall, Choreographer
  5. So You Think You Can Dance • Routines: Unsteady & This Is Not The End • FOX • dick clark productions, inc. and 19 Entertainment
    Mandy Moore, Choreographer

Outstanding Cinematography For A Nonfiction Program

  1. Anthony Bourdain Parts Unknown • Rome • CNN • Zero Point Zero Production, Inc. Todd Liebler, Director of Photography; Zach Zamboni, Director of Photography
  2. Chef’s Table • Virgilio Martinez • Netflix • House of Tomorrow Will Basanta, Director of Photography
    O.J.: Made In America • Part 4 • ESPN • ESPN Films and Laylow Films Nick Higgins, Director of Photography
  3. Planet Earth II • Cities • BBC America • A BBC Studios Natural History Unit Production in co-production with BBC America; Cinematography Team [Contributors: John Aitchison, Rob Whitworth, Kevin Flay, Mark MacEwen, Gordon Buchanan, Gavin Thurston, Mateo Willis, Michael Kelem, Mark Smith, Sandesh Kadur]
  4. * Planet Earth II • Islands • BBC America • A BBC Studios Natural History Unit Production in co-production with BBC America; Cinematography Team [Contributors: Mark MacEwen, Max Hug Williams, Jonathan Jones, Mateo Willis, Richard Wollocombe, Pete McCowen, Warwick Sloss, Paul Stewart, Derek Frankowski, John Shier, Tom Fitz]
  5. 13th • Netflix • Forward Movement, LLC and Kandoo Films Hans Charles, Director of Photography; Kira Kelly, Director of Photography

Outstanding Cinematography For A Reality Program

  1. The Amazing Race • Bucket List Type Stuff • CBS • WorldRace Productions, Inc. Peter Rieveschl, Director of Photography; Alan Weeks, Cinematographer; Petr Cikhart, Cinematographer; Ryan O’Donnell, Cinematographer; Joshua Gitersonke, Cinematographer
  2. * Born This Way • Rough Waters • A&E • Bunim/Murray Productions Bruce Ready, Director of Photography
  3. Deadliest Catch • Uncharted Territory • Discovery Channel • Original Productions, LLC; David Reichert, Director of Photography; Dave Arnold, Director of Photography; Kelvon Agee, Director of Photography; Josh Thomas, Director of Photography; Todd Stanley, Director of Photography
  4. Life Below Zero • Loaded • National Geographic • Adjacent Productions; Mike Cheeseman, Director of Photography; John Griber, Director of Photography; Simeon Houtman, Director of Photography; Terry Pratt, Director of Photography; Danny Day, Camera; Ben Mullin, Camera
  5. Survivor • The Stakes Have Been Raised • CBS • MGM Television; Cinematography Team
    [Contributors: Marc Bennett, James Boon, Paulo Castillo, Rodney Chauvin, Luke Cormack, Lee Doig, Russ Fill, Ben Gamble, Kevin Garrison, Ryan Goddard, Derek Hoffmann, Matthais Hoffmann, Toby Hogan, Efrain “Mofi” Laguna, Ian Miller, Jo Oosthuizen, Paul Peddinghaus, Thomas Pretorius, Jeff Phillips, Louis Powell, Dirk Steyn, Peter Wery, Nico Nyoni, Erick Sarimento, David Arnold, Mark Hryma, Scott Duncan]

Outstanding Production Design For A Variety, Nonfiction, Reality Or Reality- Competition Series

  1. Bill Nye Saves The World
  2. Drunk History
  3. Portlandia
  4. * Saturday Night Live
  5. The Voice

Outstanding Costumes For Variety, Nonfiction Or Reality Programming

  1. Dancing With The Stars, “Halloween Night”
  2. Hairspray Live!
  3. Portlandia, “Carrie Dates A Hunk”
  4. * RuPaul’s Drag Race, “Oh. My. Gaga!”
  5. Saturday Night Live

Outstanding Directing For A Nonfiction Program

  1. Bright Lights: Starring Carrie Fisher And Debbie Reynolds, Alexis Bloom and Fisher Stevens
  2. * O.J.: Made In America, Ezra Edelman
  3. Planet Earth II, “Cities,” Fredi Devas
  4. Planet Earth II, “Islands,” Elizabeth White
  5. 13th, Ava DuVernay

Outstanding Picture Editing For A Nonfiction Program

  1. The Beatles: Eight Days A Week – The Touring Years
  2. * O.J.: Made In America, part 4, Bret Granato, ACE; Maya Mumma, ACE; Ben Sozanski, ACE
  3. Planet Earth II, “Cities”
  4. Planet Earth II, “Islands”
  5. 13th
  6. Vice

Outstanding Picture Editing For A Structured Or Competition Reality Program

  1. The Amazing Race, “Bucket List Type Stuff”
  2. Project Runway, “An Unconventional Launch Party”
  3. Project Runway, “Finale, Part 2”
  4. * RuPaul’s Drag Race, “Oh. My. Gaga!”, Jamie Martin, John Lim, Michael Roha
  5. Shark Tank, “Episode 801”
  6. Survivor, “About To Have A Rumble”

Outstanding Picture Editing For An Unstructured Reality Program

  1. Born This Way, “Dream Come True”
  2. Born This Way, “Oh Baby!”
  3. Born This Way, “The Times They Are A’Changin”
  4. Deadliest Catch, “Uncharted Territory”
  5. * Life Below Zero, “River Of Rage”, Ian Richardson, Tony Diaz, Eric Michael Schrader, Matt Mercer

Outstanding Hairstyling For A Multi-Camera Series Or Special

  1. Dancing With The Stars, “A Night At The Movies”
  2. * Hairspray Live!
  3. RuPaul’s Drag Race, “Oh. My. Gaga!”
  4. Saturday Night Live
  5. The Voice, “Live Playoffs, Night 1”

Outstanding Lighting Design/Lighting Direction For A Variety Series

  1. America’s Got Talent, “Episode 1120”
  2. * Dancing With The Stars, “Cirque Du Soleil Night”
  3. Saturday Night Live, Host: Jimmy Fallon
  4. So You Think You Can Dance, “Finale”
  5. The Voice, “Live Finale (Part 2)”

Outstanding Makeup For A Multi-Camera Series Or Special (Non-Prosthetic)

  1. Dancing With The Stars, “Halloween Night”
  2. Hairspray Live!
  3. MADtv, Episode #1.4
  4. RuPaul’s Drag Race, “Oh. My. Gaga!”
  5. * Saturday Night Live, Host: Alec Baldwin
  6. The Voice, “Live Playoffs, Night 1”

Outstanding Sound Editing For A Nonfiction Program (Single Or Multi-Camera)

  1. Anthony Bourdain Parts Unknown, “Hanoi”
  2. * The Beatles: Eight Days A Week
  3. Leah Remini: Scientology And The Aftermath, “Golden Era”
  4. Planet Earth II, “Cities”
  5. 13th

Outstanding Sound Mixing For A Nonfiction Program (Single or Multi-Camera)

  1. Anthony Bourdain Parts Unknown, “Rome”
  2. * The Beatles: Eight Days A Week
  3. O.J.: Made In America, Part 2
  4. Planet Earth II, “Cities”
  5. 13th

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control For A Series

  1. The Big Bang Theory, “The Locomotion Reverberation”
  2. Dancing With The Stars, Episode 2311A
  3. Last Week Tonight With John Oliver, “Gerrymandering”
  4. * Saturday Night Live, Host: Jimmy Fallon
  5. The Voice, “Live Finale (Part 2)”

Outstanding Writing For A Nonfiction Program

  1. Amanda Knox, Matthew Hamachek and Brian McGinn
  2. Anthony Bourdain Parts Unknown, “Houston,” Anthony Bourdain
    The Beatles: Eight Days A Week, Mark Monroe
  3. Bill Nye Saves The World, “The Sexual Spectrum,” Prashanth Venkataramanujam, CeCe Pleasants, Sanden Totten, Mike Drucker, and Flora Lichtman
  4. 13th, Ava DuVernay and Spencer Averick

Outstanding Music Composition For A Series (Original Dramatic Score)

  1. The Crown, “Hyde Park Corner”
  2. House Of Cards, “Chapter 63”
  3. Planet Earth II, “Islands”
  4. A Series Of Unfortunate Events, “A Bad Beginning”
  5. Taboo, “Episode 1”
  6. Victoria (Masterpiece), “Doll 123”

Outstanding Music Composition For A Limited Series, Movie Or Special (Original Dramatic Score)

  1. Fargo, “Aporia”
  2. FEUD: Bette And Joan, “Pilot”
  3. Five Came Back, “The Price Of Victory”
  4. O.J.: Made In America
  5. The White Helmets

All of reality blurred’s content is independently selected, including links to products or services. However, if you buy something after clicking an affiliate link, I may earn a commission, which helps support reality blurred. Learn more.

More great stories

About the author

  • Andy Dehnart is the creator of reality blurred and a writer and teacher who obsessively and critically covers reality TV and unscripted entertainment, focusing on how it’s made and what it means. Learn more about Andy.

Discuss this story